Jak vydělávat na internetu. Klikněte ZDE

Nemoci hadů

Paraziti: Často se objevují u dovezených jedinců, nebo právě kvůli špatní hygieně v terárium.Paraziti se dají rozdělit na takové dvě skupiny a to vnitřní a vnější.Ta první varianta, tedy vnitřní paraziti způsobují hadovi většinou větší problémy a hlavně na rozdíl od vnějších nejsou pouhým okem vidět.Projevují se například odmítáním potravy, hubnutím, zvracením, průjmem, aj.Při takovém to stavu je dobré vyhledat co nejdříve verbáře, který udělá rozbor trusu a zvolí vhodnou léčbu, protože není parazit, jako parazit.Častými parazity bývají pijavice, škrkavky, tasemnice, kapilárie .A nebo také plícní červy a to třeba (háďata,hlístice) při takovéto situaci hadi často dýchají s otevřenou tlamou, z nozder, nebo z hrtanu jim vytéká „pěna“.Hadi také většinou nepřijímají potravu.Může také nastat zánět sliznice.

U vnějších parazitů je situace z pravidla jednoduší.A to díky tomu, že většinou jde pouhým okem vidět parazity na hadovi a léčba bývá také jednoduší.Paraziti bývají na kůži, nebo pod šupinami.Paraziti hadovi pijí krev a při tom hrozí riziko zavedení nějaké infekce.Při této situaci hadi často chodí do vody,mají apatické záchvaty, častěji se svlékají, nepřijímají potravu. Častými nevítanými hosty mohou být třeba klíšťata- Která jsou viditelná pouhým okem a dají se vyndat buď za použití pinzety a nebo mechanickou látkou, např. Frontline, Arpalit(1%).

Hniloba tlamy:Toto onemocnění může nastat při nedodržování podmínek chovu(nedostatek vitamínu, stres, zánět sliznice).V dutině ústní se začnou množit bakterie.Příznaky se dají spatřit při otevření tlamy a to tak, že v tlamě se nachází hnis, který se postupem se postupem času rozšíří až do zubových váčků a zasažená místa můžou i krvácet.Mohou také začít padat zuby.V pokročilém stádiu hadovi začíná natékat téměř celá hlava.U léčby platí, čím dřív, tím líp.Léčbu můžeme zahájit dezinfekcí (hypermanganem, peroxidem vodíku, tinkturou atd.) a to třeba 3x denně.Při pokročilejším stádiu jsou někdy potřeba antibiotika.   

Plísně:Kožní plísně se projevují nejčastěji takovým zdrsněním až pomačkáním kůže.Tato kůže se musí oloupat a na novou kůži nanést potřebný lék(Hypermangan, Nizoral, Tinactin, aj.)Vhodné je také při léčení zvíře umísti do tzv. karanténí nádrže a to z důvodu, aby se plíseň hned nevrátila.Do takové nádrže umístíme na dno noviny a dáme misku s vodou.

Anorexie: Při odmítání potravy a následném hubnutí hada může být důvodu hned více.A to nejčastěji v nesprávných podmínkách chovu.Stres, velký prostor, chybí ukryt, popř. zvíře z importu.Při delším odmítání potravy je potřeba hada nakrmit násilně.Tak, že mu třeba párátkem(logicky záleží na velikosti hada) otevřeme tlamu a tam vložíme malý kousek masa(králičí, hovězí, vepřové), který opatrně tlačíme hadovy co nejdál, dokud sám nezačne polykat.Často had začne polykat sám, hned jak má maso v tlamě.

Zvracení, průjem:Toto může vyvolat stres, otrava, nádor, absces, špatná trávicí soustava.Při průjmu dochází k odchodu tekuti a tak potřeba zajistit hadovi dobrý přísun vody.Při těchto problémech je třeba vyhledat pomoc veterináře, který určí příčinu problémů a zvolí správný léčení.

Zácpa:Toto může vzniknou například při pozření lignocele společně s potravou a nebo při dehydrataci.Při takovémto problému uložíme hada do vany, do teplé vody a při tom mužem hada jemně masírovat v oblasti kloaky.Další způsob je podání slunečnicového oleje.

Abces:Příčinou je rozkládání tkání.Při tomto vznikají takové jakoby nafouklé pupínky vyplněné hnisem.Při těchto problémech je zapotřebí vyhledat veterináře, který to rozřízne a vyčistí a potom ránu většinou zašije jedním stehem.

Eozinofilní inkluze:Při tomto onemocnění, postižení jedinci několik dnů po pozření vyzvrací potravu.Tato zvířata většinou tak do 1-3 měsíců umírají.Tuto chorobu ještě doprovází poruchy centrální nervové soustavy, které se projevuju celkovou malátnosti, slabostí a jedinci často zvedají a zaklánějí hlavu směrem do zadu, kde strácí orientaci a padají.

Bakterie:Tato onemocnění se léčí pomocí peroxidu a antibiotik.Podávání antibiotik hadovi velmi škodí a tudíž, by se měly začít podávat hadovi jen v případě, kdy je to opravdu nutné.Problém ještě bývá v podaném množství antibiotik, jestliže dáme málo, tak bakterie si dokážou vytvořit proti nim imunitu a jestliže zvolíme velké dávky, tak je to riziko pro zdraví hada.Při bakteriální nemoci je také vhodné podávání vitaminů.

Bakteriální zápal plic:Typickými příznaky této nemoci je hlasité dýchání s otevřenou tlamou, vytékání „pěny“(hlenu) s tlamy, zrudlá průdušnice.Hadi nemají bránici a tudíž nemohou kašlat.Zpravidla se nachází ve vakuových plících a vzdušných vacích velké množství tekutin.Tato nemoc vzniká nejčastěji z příliš nízké teploty, vysoké vlhkosti, stres, nedostatečná hygiena, atd.Tato nemoc je podobná příznaky plícním červům, ale bývá častější.

 

Anketa

Zemřel Vám už někdy had na následky nemoci?

Diskusní téma: Nemoci hadů

Datum 26.01.2024
Vložil Katka
Titulek Deformita

Dobrý den, viděla jsem na návštěvě u známého hada, který má zdeformované tělo. Jakoby byl na dvou místech zlomený. Co to může být? Dekuji

Datum 26.04.2021
Vložil Marina
Titulek svlek

Dobrý den, zhruba před 14 dny jsem krmila hada, holátko nesežral, pak jsem si všimla že se připravuje na svlek, jenže svlek trvá zhruba 14 dní a kousky kůže se mu sloupávají postupně, přitom ho kropím. Prosím o jakýkoli typ nebo radu, děkuji.

Datum 27.06.2020
Vložil Adam
Titulek smrt

mněl jsem krajtu královskou samce mněl prohluben u zadku den předtím ještě lezl a dnes zemřel

Datum 26.12.2019
Vložil Korálovka sedlatá
Titulek Nafouklé břicho

Dobrý den, můj had (korálovka sedlatá) má hodně nafouklou část těla(cca někde veprostřed) a chci se zeptat zda někdo nevíte co to je. už to má asi měsíc a já nevím co s tím mám dělat. Děkuji předem za odpověď.

Datum 21.11.2019
Vložil Nikola
Titulek Růžové břicho

Dobrý večer, máme krajtu královskou a břicho které nová zcela bílé má nyní růžové. Cim by to mohlo být?

Datum 15.01.2020
Vložil Namira
Titulek Re: Růžové břicho

Svlek? V určitém stádiu svleku je břicho narůžovělé, po pár dnech to zmizí a had se svlékne. Jestli je růžové celé břicho

Datum 19.12.2018
Vložil Jirka
Titulek Užovka

Dobrý den,potřeboval bych prosím poradit.Mám doma asi 3 roky starou užovku červenou.Příjem potravy normální ale když útočí na živou myš tak má problém jí zasáhnout hned na poprvé.Mockrát děkuji za odpovědi

Datum 07.03.2018
Vložil tereza
Titulek krajta královská

dobry den, nevi nekdo co by mohlo byt moji krajte kralovske kdyz ma porad zvedly ocas? uz trti den,

Datum 13.02.2018
Vložil Jakub macura
Titulek Nezvikle chovani

Muj had se pořat cuka a snaži se zahrabat

Datum 27.10.2017
Vložil Eliška Votavová
Titulek Poraďte prosím..

Dobrý dem máme doma úžovku červenou a poslední dobou se začne celá cukat a kouše se dělá to často ,přitom se normě slíká a jí . Vypadá to jako epileptický záchvat . Předem děkuji

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode